O PARAFII

MOTTO NASZEJ PARAFII

Idąc za wskazaniami Ojca Św. Jana Pawła II, który kanonizując Św. Ojca Pio powiedział:
„To jest święty naszych czasów. To jest ktoś, kto żył nie tak dawno pośród nas. Bierzcie go za patrona. To wspaniały orędownik Bożej Miłości i Bożego Miłosierdzia.”

Św. Ojciec Pio jest Patronem Parafii w Zamościu.

O PARAFII

Liczba mieszkańców należących do parafii: 1500 osób
Biuro Parafialne: czynne po każdej Mszy św.
Odpust parafialny: 23 września
Wieczysta Adoracja: 15 czerwca
Data erygowania parafii: 29 luty 2004
Proboszcz: Ks. Roman Michalski

Pierwszą Mszę św. odprawiono 25.04.2004 r. na palcu kościelnym, a 15.05.2004 r. Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa poświęcił Krzyż Misyjny i plac budowy. Świątynia została wzniesiona metodą kanadyjską, która polega na budowaniu całej konstrukcji – od szkieletu, po ściany i stropy – z drewna. Zastosowanie tej metody pozwoliło wznieść kościół w ciągu 2 lat.

Do parafii należy 5 miejscowości: Zamość, Nadkanale, Murowaniec (część), Bielawy, Podlaski.

Sakrament Chrztu Świętego: Udzielany jest w każdą: niedzielę na Mszy św. o godz. 10.30; ¦ sobotę na Mszy św. o godz. 18.00.
Chrzest należy zgłosić w Biurze Parafialnym najpóźniej tydzień przed planowanym terminem, przedstawiając akt urodzenia dziecka. Rodzicami Chrzestnymi mogą być osoby mające ukończone 16 lat, bierzmowane, wierzące i praktykujące, połączone ślubem kościelnym. Rodzice Chrzestni zamieszkali w innej parafii muszą dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii, że spełniają te wymogi.

Sakrament Pokuty:
Okazja do Spowiedzi świętej pół godziny przed każdą Mszą św. Prosimy, aby ze Spowiedzi św. w niedziele i święta korzystały osoby dorosłe, a dzieci przystępowały do tego Sakramentu w dni powszednie i z okazji Pierwszego Piątku Miesiąca.
Spowiedź św. przed I-szym Piątkiem:
¦ w środę od godz. 16.00 – szkoła podstawowa
¦ w czwartek od godz. 16.00 – gimnazjum
¦ w piątek od godz. 16.00 – młodzież i dorośli

Sakrament Bierzmowania:
Udzielany jest co dwa lata młodzieży klas II i III gimnazjum oraz tym, którzy jeszcze tego sakramentu nie przyjęli, po wcześniejszym przygotowaniu.

Sakrament Namaszczenia Chorych:
Ks. Proboszcz nawiedza chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną w każdy I-szy piątek miesiąca od godz. 9.00. Nowych chorych należy zgłosić osobiście lub telefonicznie w Biurze Parafialnym.

Sakrament Małżeństwa:
Narzeczeni zgłaszają się w Biurze Parafialnym /po uzgodnieniu z Ks. Proboszczem/ trzy miesiące przed planowaną datą ślubu, przedkładając: dowód osobisty, metrykę chrztu /do Sakramentu Małżeństwa/ – ważną 3 miesiące, świadectwo ukończenia Kursu Przedmałżeńskiego.

Pogrzeb:
Należy zgłosić w Biurze Parafialnym przedstawiając akt zgonu. Okazja do Spowiedzi św. pół godziny przed Mszą św. pogrzebową.